9 грудня 2021 р. у Києві відбувся круглий стіл на тему “Голодомор-геноцид 1932-1933 висновки історико-правових та криміналістичних досліджень”. В ньому взяли участь Василь Марочко (доктор історичних наук, професор, головний науковий співробітник Інституту історії України НАН України, провідний науковий співробітник відділу історичних досліджень Голодомору-геноциду Інституту дослідження Голодомору), Володимир Василенко (доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України), Роман Теслюк (докторант Державної установи “Інститут регіональних досліджень ім. М.І. Долішнього НАН України”, кандидат географічних наук, старший науковий співробітник), Наталія Андрусишин (кандидат економічних наук, старший науковий співробітник Інституту дослідження Голодомору), Марія Бачинська (кандидат економічних наук, старший науковий співробітник Інституту дослідження Голодомору), Данііл Коваль (соціолог, керівник відділу гуманітарних досліджень Інституту Національного Розвитку), Семен Глузман (президент Асоціації психіатрів України, член Американського товариства психіатрів).
Модератором і організатором круглого столу виступив Володимир Сергійчук, український історик, доктор історичних наук, професор, голова Міжнародної асоціації дослідників Голодомору-геноциду.
Причиною організації круглого столу став публічний розкол в українській історичній спільноті навколо обрахування числа жертв Голодомору. За результатами наукових досліджень станом на 2010 р. було визначено цифру 3,9 млн., але при цьому обраховувалися лише померлі від штучного голоду в адміністративних межах УРСР і обраховувалася виключно надсмертність. Нові ж дослідження, опубліковані Національним Музеєм Голодомору-геноциду, наводять цифру 10,5 млн., але в неї враховуються й жертви серед етнічних українців Північно-Східної Слобожанщини, Кубані, Східного Донбасу. Останні наукові дослідження підтримав і 3-й Президент України Віктор Ющенко, який доклав багато зусиль до створення Інституту дослідження Голодомору та Національного музею Голодомору-геноциду.
Частина наукової спільноти, заручившись підтримкою голови УІНП Антона Дробовича, почала відкриту і масовану кампанію з дискредитації команди науковців, які презентували у вересні 2021 р. новітні результати досліджень масштабів Голодомору 1932-1933 рр.
Інститут Національного Розвитку був запрошений до участі в круглому столі, як українська експертна установа, яка спеціалізується на моніторингу та аналізу агресії РФ проти України, як відкритої, так і гібридної. Відділ гуманітарних досліджень ІНР провів моніторинг інформаційно-публічного простору щодо теми Голодомору 1932-1933 рр. і прийшов до висновку, що інформаційна атака проти визначення кількості жертв Голодомору 1932-1933 рр. в 10,5 млн. українців була розпочата Російською Федерацією ще в часи президентства Віктора Ющенка, а саме з 2007 р. Тези, які висуваються проти дослідників Голодомору 1932-1933 рр., які презентували в 2021 р. свої результати багаторічних досліджень, є фактичним повторенням тез російських істориків і пропагандистів, які системно просувалися в медіапросторі, в тому числі українському, з 2007 р. Саме з такою доповіддю виступив на круглому столі керівник відділу гуманітарних досліджень Інституту Національного Розвитку Данііл Коваль. Ознайомитися з повним текстом доповіді Ви можете за посиланням.
Інститут Національного Розвитку закликає усі сторони наукового конфлікту повернутися до фахової та позапублічної дискусії, а керівництво УІНП – не поглиблювати конфронтацію в українській науковій спільноті відкритою підтримкою однієї з сторін. Тема Голодомору 1932-1933 рр. є сакральною для Української нації і досі не до кінця вивченою, тому нові дослідження причин, перебігу і масштабів Голодомору мають підтримуватися державними інституціями, а не засуджуватися чи дискредитуватися.
Ознайомитися з повним текстом доповіді Ви можете за посиланням — https://ind.org.ua/2021/12/16/informatsiyno-humanitarna-ahresiia-rf-dyskredytatsiia-holodomoru-1932-1933-rr/
Переглянути круглий стіл “Голодомор-геноцид 1932-1933 висновки історико-правових та криміналістичних досліджень” можна за посиланням:
https://www.youtube.com/watch?v=u9igzaeSzxQ